Kolory
matek

ulik
bee Koło Pszczelarzy w Częstochowie bee
Częstochowa ul. Garibaldiego 11/13, tel.: 519 891 661, czynne w środę w godz. 11:00 - 14:00
flaga bee queen bee2

>  Zakupy sprzętu na 2019 r.

Informujemy koleżanki i kolegów, że można już składać umowy na zakup sprzętu w bieżącym roku.
W biurze RZP na ul. Łukowej leżą gotowe wzory umów do wypełnienia.

>  Szkolenie dla początkujących pszczelarzy.

2 marca 2019, w sobotę, w Pasiece "Gąszczyk" u kol. Kazimierza Szymichowskiego odbyła się pierwsza teoretyczna część szkolenia dla początkujących pszczelarzy. Frekwencja była 100 procentowa. Nasi wykładowcy dobrze przygotowali się do zajęć, według uzyskanych opinii słuchaczy zajęcia były bardzo udane.
Szerokie spektrum tematyczne objęło wszystkie ważniejsze podstawowe zagadnienia w gospodarce pasiecznej.
Zapraszamy uczestników tego szkolenia do udziału w drugiej części, która odbędzie się na wiosnę, o terminie poinformujemy w stosownym czasie.
Obejmie ona uzupełnienie części teoretycznej, oraz zajęcia praktyczne na pasiece.
Tel. do kol. Kazimierza Szymichowskiego: 501 145 983
Więcej na temat "Gąszczyka" tutaj: http://pasieka-gaszczyk.cba.pl

>  Walne Zebranie członków Koła 24.02.2019 r.

W dniu 24.02.2019 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Koła.
Minutą ciszy uhonorowaliśmy tragicznie zmarłego kolegę Emiliana Hutnego.
Potem Zebranie przebiegło zgodnie z zatwierdzonym Programem.
Zarząd Koła otrzymał absolutorium za ubiegły rok, oraz przyjęto Roczny Plan Działania Koła i jego Zarządu.

>  matki na 2019

Koło organizuje dostawę matek z następujących pasiek:
1. Brzeście
2. Kocierzowy
3. Maciejów
4. Smaruj
Od innych hodowców koledzy zaopatrują się indywidualnie lecz faktury na dopłaty obowiązkowo dostarczyć do Koła.
Szczegóły w biurze Koła.
cennik matek: http://kpcz.pl/docs/CENY_matek_na2019.pdf

>  Życzenia Świąteczne


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Prezes i cały Zarząd Koła pszczelarzy w Częstochowie składa wszystkim
Serdeczne życzenia
Dobrych, błogosławionych Świąt, pełni radości i przeżycia Misterium Wcielenia,
serdecznych spotkań rodzinnych i przyjacielskich
oraz
Szczęśliwego Nowego 2019 roku!

>  Spotkanie opłatkowe Koła


W sali Starostwa Powiatowego 21 grudnia 2018 roku spotkaliśmy się na spotkaniu opłatkowym Koła Pszczelarzy w Częstochowie.
Oprócz zaproszonych gości, oraz sympatków naszego Koła pojawiła się specjalna osoba - ks. Jacek Michalewski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Częstochowie, który obdarzył uczestników Słowem Bożym i udzielił błogosławieństwa na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i zbliżający się Nowy 2019 Rok.
Podczas spotkania po przełamaniu się opłatkiem spożyliśmy wspólnie tradycyjną potrawę wigilijną. W radosnym nastroju śpiewaliśmy również kolędy.
Podczas tego serdecznego spotkania prowadzonego przez Prezesa Koła Andrzeja Adamczyka zabrał również głos kol. prof. Szymon Salamon i z głęboką refleksją wspomniał dawne lata tworzenia dzisiejszej tradycji spotkań jasnogórskich.

ES


>  XXX Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę


Pszczelarze z rodzinami z całej Polski przybyli na Jasną Górę, gdzie w przepięknym wnętrzu bazyliki miały miejsce centralne uroczystości. Tak zwane gołe liczby mówią dobitnie: co najmniej 3 tysiące ludzi, co najmniej 130 sztandarów, kilkadziesiąt darów ołtarza. Przekrój wiekowy: dzieci – młodzież szkolna – studenci – osoby w różnym, także mocno starszym wieku. Parametr wykształcenia także bardzo szeroki: od ludzi ze szkołą podstawową do profesorów. Przekrój geograficzny: dosłownie bodaj każdy skrawek Polski jest reprezentowany: od Bieszczad po Zachodniopomorskie. Każdy przybywa tu z potrzeby serca. Ileż przeżyć? ileż wzruszeń? ileż przemyśleń?... Któż zdoła to zmierzyć?...
Mszę św. odprawił Ksiądz Biskup Edward Białogłowski Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy w koncelebrze z kapelanami pszczelarzy. W homilii Ksiądz Biskup poruszył 5 spraw, które w tym roku - nie tylko pszczelarzy - skłaniają do dziękczynienia Panu Bogu:
1. 160 rocznica objawień w Lourd,
2. 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
3. Św. Ambroży – doktor Kościoła i patron pszczelarzy
4. Pszczoły – Boskie stworzenia, prawdziwy skarb środowiska naturalnego
5. Pszczelarze – entuzjastyczni opiekunowie pszczół.
Jak zwykle uroku dodaje i ożywia nadzieję udział młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w tym Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli k/Lublina. To piękne świadectwo młodych ludzi, których wkład w oprawę liturgiczną jest bardzo cenny.

Andrzej Adamczyk - Prezes Koła

Strona RZP http://rzpcz.pl/aktualnosci
Strona Jasnej Góry http://www.jasnagora.com/wydarzenie-12507

>  Szkolenie 2019 r. dla początkujących pszczelarzy

Zarząd Koła zaprasza początkujących i zamierzających podjąć działalność pszczelarską na szkolenie wprowadzające w zakresie umiejętności i wiedzy niezbędnej do tego by z sukcesem gospodarować z pszczołami.
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w biurze koła w środy, godz. 11-14, lub tel. 519-891-661.
Opłata za szkolenie będzie uzależniona od liczby chętnych.
Planowany termin: teoria - marzec 2019 r., praktyka - maj, czerwiec 2019 r. na jednej z wzorowych pasiek naszego Koła.

>  Zajęcia edukacyjne

Nasze Koło Pszczelarzy zaprosiło szkoły i różne instytucje do udziału w projekcie:
"Chrońmy pszczoły - doceniajmy i promujmy ich rolę w przyrodzie",
w ramach umowy z Gminą Miasta Częstochowy.
Godzinne wykłady realizowali nasi pszczelarze z wieloletnią praktyką pszczelarską.
Celem ich jest wzmocnienie wspólnej troski o najbliższe środowisko w którym żyjemy.

img Szczegóły na Zaproszeniu

W podsumowaniu okazało się że projekt zakończył się wyjątkowym sukcesem.
Wykładów wysłuchało z ogromnym zainteresowaniem ponad 700 osób, dzieci, nauczyciele i rodzice. Dzieci otrzymały piękne Certyfikaty ukończenia szkolenia i spróbowały miodu od naszych pszczelarzy.
Mamy ogromną nadzieję że dzięki tej inicjatywie w naszym mieście wzrosła świadomość wspólnej troski o otaczające nas środowisko i uwrażliwiła nas na los tych pięknych i pożytecznych istot jakimi są pszczoły.

Informujemy że pula zajęć w ramach projektu została już wykorzystana.
Zapraszamy do następnej edycji.


ES


>  Wycieczka 2018

W dniu 07.07.2018 pszczelarze i sympatycy Koła Pszczelarzy w Częstochowie odbyli kolejną, tradycyjną wycieczkę krajoznawczą. Tym razem zwiedzaliśmy Góry Świętokrzyskie, a w szczególności Łysicę i okolice. Mogliśmy dowiedzieć się o jej historii przed i po chrześcijańskiej.
Poznaliśmy historię Opactwa Benedyktynów, będących pierwszymi chrześcijańskimi gospodarzami tego miejsca. Wielkie wrażenie na uczestnikach wyprawy wywarło ucałowanie relikwii Krzyża Świętego przechowywanych tu ze czcią przez ojców oblatów NMP – obecnych gospodarzy tego miejsca, w specjalnej kaplicy służącej temu celowi.
Zwiedzaliśmy wnętrze Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem św. Krzyża i Trójcy Świętej z bogactwem wyposażenia. Wnęki głównej nawy wypełnione są dużymi płótnami (360 x 250 cm) namalowanymi przez Franciszka Smuglewicza, wybitnego malarza religijnego i historycznego, profesora Uniwersytetu Wileńskiego. Obraz przedstawiający św. Emeryka z relikwiami Krzyża Świętego przeznaczonymi dla nieistniejącego jeszcze klasztoru, który jawi się oglądającemu jak trójwymiarowy, zapadł szczególnie w naszej pamięci.
Piękne wrażenia pozostawiła panorama okolicy świętokrzyskiej z wieży Bazyliki Mniejszej.
Ze słów przewodnika mogliśmy dowiedzieć się i oglądać pozostałości po wałach kultowych, świadczących o poszukiwaniach sacrum i bóstw przez tamtejszy lud przedchrześcijański.
Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, to bardzo ciekawie pokazana ekspozycja o historii i przyrodzie tego miejsca. Efekty multimedialne i panoramiczne wywołują piękne wrażenie zwiedzania autentycznych fragmentów parku.
Ze specjalnie do tego celu zbudowanej platformy mogliśmy podziwiać gołoborze łysogórskie obrazujące surowość tego miejsca ale także nieustanny trud przyrody ożywionej próbujący osiedlić się w tym miejscu.
W Ciekotach oglądaliśmy miejsca, w których Stefan Żeromski spędził swoje dzieciństwo. Stoi tu, wybudowany w 2010 roku dworek Żeromskich, którego architekturę odtworzono na podstawie dostępnych zapisków historycznych. Oglądaliśmy tu między innymi rękopisy Stefana Żeromskiego i inne przedmioty charakterystyczne dla ziemi świętokrzyskiej np. czarno czerwone pasiaki.
Na koniec intensywnego i ciekawego pobytu odwiedziliśmy pasiekę pana Wiesława Sochacza w Chełmcach. Jak zwykle wymiana doświadczeń pszczelarskich była głównym tematem rozmowy.
Dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom wycieczki za tę lipcową sobotę, dzięki której ubogaciliśmy się wzajemnie, poznaliśmy piękne miejsca polskiej ziemi, odpoczęliśmy od codzienności, a że pogoda nam znakomicie dopisała, nasze miłe doznania podlegają multiplikacji.

Andrzej Adamczyk - Prezes Koła